• IX Term of Office

    IX TERM OF OFFICE (from 28.11.2016)
    Chairman Marko Janković (from 15 April 2019)
    (Predrag Dedeić, PhD until 15 February 2019)
    Commissioners Mirjana Ivošević
    Vladislav Stanković
    Žarko Milićević (to 13 November 2017)
    Marko Janković (until April 2019)
    Aleksandar Stojković (from 30 April 2018)
    Secretary General Maja Anđelić from 16.01.2017
    Nemanja Ristić to 13.01.2017
  • VIII Term of Office

    VIII TERM OF OFFICE
    Chairman Žarko Milićević, from 14 October 2015
    Zoran Ćirović, PhD, from July 2011 to October 2015
    Commissioners Zorica Krnjević Mišković, PhD
    Milko Štimac, PhD
    Dušan Bajec
    Mirjana Ivošević, from 14 October 2015
    Secretary General Nemanja Ristić from 12.02.2016
    Lana Janković to 05.01.2015 
    Aleksandra Gojković to 18.07.2013
  • VII Term of Office

    VII TERM OF OFFICE
    President of the Commission Milko Štimac
    Commissioners Dejan Malinić, PhD
    Miloš Selić
    Đorđe Jovanović
    Dušan Bajec
    Secretary General Aleksandra Gojković
    Olivera Savović to 16.06.2010
  • VI Term of Office

     VI TERM OF OFFICE
     President of the Commission  PhD Dobrosav Milovanović
     Commissioners  Mira Prokopijević
     PhD Dejan Erić
     Marko Mićanović
     Dušan Bajec
     Secretary General  MA Luka Tanjga
  • V Term of Office

    V TERM OF OFFICE
    President of the Commission PhD Boško Živković
    Commissioners PhD Dobrosav Milovanović
    PhD Dejan Erić
    Milko Štimac
    Dušan Bajec
    Secretary General MA Luka Tanjga
  • IV Term of Office

    IV TERM OF OFFICE
    President of the Commission Veselin Rajković
    Commissioners Leposava Kelečević
    Božidar Vujisić
    Milko Štimac
    Dušan Bajec
    Secretary General Miroslav Marjanović
  • III Term of Office

    III TERM OF OFFICE
    President of the Commission Vuk Ognjanović  / MA Miloš Janković
    Commissioners Prof. PhD. Mirko Vasiljević
    Prof. PhD. Radiša Radovanović
    PhD Đorđe Đukić
    Mihajlo Banjevnić
    Božidar Koprivica
    Secretary General Stoja Milošević / Čeda Vukić
  • II Term of Office

    II TERM OF OFFICE
    President of the Commission Stojan Dabić
    Commissioners PhD Milovan Milutinović
    Prof.  PhD Đorđe Đukić
    Prof.  PhD Mirko Vasiljević
    MA  Vuk Ognjenović
    Slavko Drljević
    Secretary General Stoja Milošević
  • I Term of Office

    The first Chairman/President of the Securities Commission, which was founded in 1990, was Milovan Milutinović, PhD.